Minimálna mzda vo Veľkej Británii (Anglicku, Škótsku, Walese)

Z kategórie:Práca
Aktualizácia:1. Jún 2008
Ubytovanie v Londýne

Pekné a čisté domy, už od ₤65 týždenne.

Agentúra Mária

Minimálna hodinová mzda vo Veľkej Británii sa delí v závislosti od veku zamestnanca. V praxi (v prípade, že človek pracuje legálne) je často používaná len sadzba pre starších ako 21 rokov aj v prípade mladších zamestnancov. Výnimkou je napríklad MC Donald, kde na nižšie sadzby nezabúdajú. Každý rok, 1. októbra, sa výška minimálnej mzdy zvyšuje.


do 30. Septembra 2008 od 1. Októbra 2008
starší ako 21 rokov £5.52 £5.73
18 až 21 rokov £4.60 £4.77
mladší ako 18 rokov £3.40 £3.53

Takmer každý, kto pracuje v Spojenom kráľovstve legálne má nárok dostávať za svoju prácu aspoň minimálnu mzdu. Nazýva sa to celoštátna minimálna mzda (national minimum wage). Samozrejme, že môžete dostávať aj viac, než je minimálna mzda, ale nesmiete dostávať menej.

Zrážky zo mzdy

Niekedy sa môže stať, že vám zamestnávateľ strháva z výplaty nejaké peniaze na veci, ako sú uniformy, doprava alebo poplatky agentúram. V takýchto prípadoch sa potom musí vaša mzda rovnať aspoň minimálnej mzde po strhnutí takýchto zrážok.

Jedinou povolenou zrážkou znižujúcou vašu mzdu pod minimálnu sadzbu je poplatok za ubytovanie poskytované zamestnávateľom. V takomto prípade vám môže zamestnávateľ strhávať zo mzdy maximálne 4,30 GBP na deň alebo 30,10 GBP na týždeň.

Čo robiť, ak si myslím, že za svoju prácu dostávam menej, než je aktuálna minimálna mzda?

Ak si myslíte, že za svoju prácu dostávate menej, než je aktuálna minimálna mzda, mali by ste zavolať na pomocnú telefónnu linku pre celoštátnu minimálnu mzdu.

Agent na tejto pomocnej linke vám pomôže zistiť, či je to tak alebo nie. Ak sa potvrdí to, že za vašu prácu dostávate menej, než je aktuálna minimálna mzda, môže vám pomôcť s tým, aby ste dostali dlhované peniaze. Ak vám váš zamestnávateľ platí menej, než je aktuálna minimálna mzda, môže za to dostať pokutu, a okrem toho vám bude musieť doplatiť peniaze, ktoré vám dlhuje.

Na pomocnej telefónnej linke môžete podať sťažnosť aj anonymne.

Pomocná telefónna linka 0845 6000 678 je k dispozícii v pondelok až piatok od 9.00 do 17.00. Volania na túto linku sú účtované miestnou sadzbou. Na tejto pomocnej linke možno uskutočňovať hovory vo viac než 100 svetových jazykoch (pýtajte si slovenského prekladateľa - slovak translator).

Viac informácií o minimálnej mzde (v slovenskom jazyku) nájdete na stránke celoštátnej minimálnej mzdy www.direct.gov.uk/nmw-slovak.Články v kategórií Práca:
Ubytovanie v Londýne

Pekné a čisté domy, už od ₤65 týždenne.

www.AgenturaMaria.sk