Pred odchodom do Anglicka

Z kategórie:Základné informácie
Aktualizácia:1. Jún 2008
Ubytovanie v Londýne

Pekné a čisté domy, už od ₤65 týždenne.

Agentúra Mária

Základné veci, ktoré odporúčam mať pripravené pri odchode alebo veci, ktoré je dobré pripraviť pred odchodom do Anglicka.

Občiansky preukaz

Jednoducho, bez Občianskeho preukazu vás za hranice schengenského priestoru colníci nepustia. Veľká Británia nie je členom schengenského priestoru.

Cestovný pas

Je vhodné, aby ste si zo sebou vzali aj Cestovný pas. K registrácií na Home Office budete musieť priložiť buď Občiansky preukaz alebo Cestovný Pas. Keďže Home Office bude Vaše doklady držať približne mesiac, je dobre mať pre prípad núdze zo sebou ďalší doklad.

Zároveň vám Cestovný pas pomôže pri otváraní britského bankového účtu.

Peniaze

Na prvý mesiac vám odporúčam prísť s minimálne 600 librami. Zahŕňa to náklady na mesačné ubytovanie (200-300), stravu (60-100), cestovné do práce (0-100), kredit do telefónu (20) a malú zálohu (100).

Mobilný telefón

Z vlastnej skúsenosti vám odporúčam, aby ste vycestovali len s funkčným a neblokovaným mobilným telefónom. Telefón nech má funkčnú slovenskú kartu s aktivovaným roamingom a dostatočným kreditom (minúta hovoru v roamingu stoji približne 20 SKK).

Telefón budete potrebovať v prípade, že sa stratíte na letisku. Tiež ho budete potrebovať aj v prípade, že vás na letisku nikto čakať nebude. Môže sa stať, že agentúra na vás jednoducho pozabudla alebo dokonca ste sa stali obeťou podvodu.

A nakoniec, mobilný telefón je pre fungovanie v Anglicku nevyhnutnosť. Volať vám bude minimálne váš zamestnávateľ a určite aj známi, rodina. Príďte preto s neblokovaným telefónom, aby ste si po príchode mohli kúpiť a použiť v ňom britskú SIM kartu. Ak neblokovaný telefón nevlastníte, dá sa takýto kúpiť na mieste od 10 libier.

Kontakty

Nezabudnite si zapísať pár kontaktov na známych v okolí Vašej budúcej adresy. Rovnako vám odporúčam, aby ste si vopred zistili kontakty na niekoľko ďalších agentúr v blízkosti vašej budúcej adresy alebo v blízkosti cieľového letiska. Zíde sa vám to ak pre vás na letisko nikto nepríde...

Vodičský preukaz

Ak plánujete vo Veľkej Británii šoférovať auto, súkromne alebo pracovne, nezabudnite si vziať slovenský vodičský preukaz.

Výpisy z účtu

K otvoreniu bankového účtu vo Veľkej Británii môžu pomôcť výpisy z vášho slovenského účtu za posledné 3 mesiace. Väčšiu účinnosť dokonca má, ak si necháte poslať bankový výpis zo slovenskej banky na Vašu adresu v Británii.

Zdravotná poisťovňa

Moja osobná skúsenosť so VšZP je taká, že stačí navštíviť pobočku poisťovne až po návrate zo zahraničia a dokladovať (listom od zamestnávateľa alebo výplatnými páskami), že ste boli zamestnaní v zahraničí. Žiadne odhlásenie pred odchodom nebolo nutné. Odhlásenie sa spravilo so spätnou platnosťou až po mojom návrate na Slovensko.

Práca

Ak do Británie cestujete bez vopred zabezpečenej práce, je dobré aby ste sa na Internete poobzerali po inzerátoch zameraných na prácu ešte doma. Skúste potencionálnych zamestnávateľov obvolať, opýtať sa na aktuálnosť inzerátu a prípadne informovať ich, kedy budete na mieste. Prácu si však najskôr nájdete až na mieste.



Články v kategórií Základné informácie:
Ubytovanie v Londýne

Pekné a čisté domy, už od ₤65 týždenne.

www.AgenturaMaria.sk