Spojené kráľovstvo - predstavenie

Z kategórie:Základné informácie
Aktualizácia:1. Jún 2008
Ubytovanie v Londýne

Pekné a čisté domy, už od ₤65 týždenne.

Agentúra Mária

Spojené kráľovstvo, dlhý tvar Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, je ostrovný štát v západnej Európe na Britských ostrovoch, na časti ostrova Írsko a na niekoľkých menších ostrovoch.

Spojené kráľovstvo sa delí na Anglicko, Škótsko, Severné Írsko a Wales. Krajina je zväčša nížinatá, veľké pohoria sú najmä v Škótsku.

Hlavou štátu je kráľovná Alžbeta II., ktorá je zároveň hlavou ďalších trinástich štátov Commonwealth-u.

Spojené Kráľovstvo používa vlastnú menu Libra šterlingov, anglicky Pound Sterling, hovorovo sa mene hovorí libra alebo funt. Libra sa zapisuje znakom "£", ktorý sa uvádza pred sumu (£10). Libra sa delí na 100 penny, kde penny sa označuje písmenom "p" za sumou (10p).

Spojené kráľovstvo je 5. najväčšou ekonomikou na svete. Žije tu približne 60 miliónov ľudí. Je tu vysoká hustota zaľudnenia – 250 osôb na km2. Väčšina obyvateľov, približne 92%, žije v mestách.

Dejiny učinili zo Spojeného kráľovstva domov pre pestrú zmes národov, kultúr a náboženstiev. Najväčšou skupinou sú Angličania, k ďalším patria Velšania, Škóti, Íri a Židia. Mnoho obyvateľov pochádza pôvodom z Indie, Pakistanu, Bangladéša, Hongkongu, Afriky a karibskej oblasti.

V roku 2004, po otvorení hraníc celej Európskej Únií, do Británie pricestovalo odhadom 1,5 milióna prisťahovalcov z východnej Európy. V súčasnosti sa rast počtu prisťahovalcov spomaľuje ale odhaduje sa opätovný boom vďaka Olympijským hrám, ktoré budú v roku 2012.

Najväčším mestom Spojeného kráľovstva je Londýn (London) so 7,2 miliónmi obyvateľov. Medzi ďalších 9 najväčších miest patria Birmingham (1 milión), Glasgow (630 tisíc), Liverpool (470 tisíc), Leeds (450 tisíc), Sheffield (440 tisíc), Edinburgh (430 tisíc), Bristol (420 tisíc), Manchester (400 tisíc), Leicester (330 tisíc).

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/United_KingdomČlánky v kategórií Základné informácie:
Ubytovanie v Londýne

Pekné a čisté domy, už od ₤65 týždenne.

www.AgenturaMaria.sk