Osobná hromadná preprava v Londýne

Z kategórie:Cestovanie a Doprava
Aktualizácia:1. Jún 2008
Ubytovanie v Londýne

Pekné a čisté domy, už od ₤65 týždenne.

Agentúra Mária

Londýn je rozdelený do zón, číslovaných od stredu. Ceny lístkov sa odrážajú od toho, ktorou zónou ide vaša cesta. Cesta 1. zónou - centrom je najdrahšia.

V Londýne funguje systém kariet Oyster. Na Oyster si môžete kúpiť kredit, ktorým budete platiť za cestu menej, niekedy aj menej ako polovicu, ako keby ste platili hotovosťou. Na kartu Oyster si môžete kúpiť aj časové lístky (travelcard; celodenný, týždenný, mesačný), ktoré vaše pravidelné cestovanie oproti hotovosti alebo kreditu ešte viac zlacnia.

Časové lístky (travelcard) sa kupujú na zóny. Najlacnejší týždenný lístok je lístok pre zóny 2-3 alebo 3-4 alebo 4-5 alebo 5-6 stojí £15,60. Autobusy majú výnimku - akýkoľvek časový lístok na akúkoľvek zónu platí na všetky autobusy vo všetkých zónach.

Príklad: kúpite si týždenný lístok pre zóny 2 a 3 za £15,60. S týmto lístkom môžete celý týždeň cestovať akýmkoľvek prostriedkom verejnej dopravy (metro, vlak, DLR, tram), kým vaša cesta začína, prebieha a končí v zóne 2 alebo 3. Zároveň môžete cestovať autobusom (bus) vo všetkých zónach Londýna.

Pre porovnanie: lístok za cestu autobusom si môžete kúpiť u vodiča za £2 alebo si za cestu môžete zaplatiť kreditom z Oyster za £0,90.

Tu si môžete stiahnuť a pozrieť cenník cestovného v Londýne (TFL). Nájdete v ňom ceny pre jednotlivé cestovné, zľavnené cestovné s kartou Oyster a tiež ceny pre časové lístky.

Mapa Londýnskeho metra:

Na stránke TFL nájdete mapy Londýnskeho metra v plnom rozlišení.

Metro /tube/

Známe Londýnske metro, môžete sa s ním stretnúť pod názvami “The Tube” alebo “London Underground”. Jedna sa o najrýchlejší a pravdepodobne najspoľahlivejší spôsob prepravy v Londýne. Metro v noci nepremáva. Prvé metrá opúšťajú stanicu okolo 5 hodiny ráno, v nedeľu až okolo 7 hodiny ráno. Posledné metrá odchádzajú okolo 12 hodiny v noci. Je to drahší spôsob dopravy, no v mnohých prípadoch jediný možný.

Autobus /bus/

Cesta červeným dvojposchodovým autobusom (double-decker) zvykne byť v porovnaní s metrom oveľa dlhšia. Je to už len preto, že sa autobus pohybuje po ceste, kde ho zastavujú semafory, autobus ma zastávky niekedy len pár sto metrov od seba no hlavne naň číhajú pravidelné zápchy. Autobusy premávajú nonstop, celý deň, celý týždeň a celý rok mimo odstávky 25. Decembra, kedy v Londýne stojí celá verejná doprava. Cestovanie autobusom je najlacnejší spôsob dopravy.

Vlak /rail, DLR/

Sem patrí klasický vlak “rail” a do tejto kategórie dávam tiež DLR “Docklands Light Railway”, čo systém vlakovej dopravy bez vodiča – ovládaný počítačom. Stanice DLR sú tiež bez ľudskej obsluhy, jedine stanice v podzemí majú personál kvôli prípadu evakuácie.

Vlaky zdieľajú s metrom mnoho vlastností. Je to rýchly spôsob dopravy a na spoločnej cenovej úrovni ako metro. Vlaky nebrzdia semafory ani zápchy, no neje zvláštne ak mešká alebo zastaví medzi zástavkami a 15 minút stojí.

Chôdza

Je to bezkonkurenčne najlacnejší spôsob premiestnenia sa. V centre mesta, v čase špičky to je dokonca rýchlejšie ako autobus.

Ceny tu uvádzané boli vybraté v Máji 2008 z oficiálneho cenníka Travel for London.

Zdroj: Travel for LondonČlánky v kategórií Cestovanie a Doprava:
Ubytovanie v Londýne

Pekné a čisté domy, už od ₤65 týždenne.

www.AgenturaMaria.sk