Zdravotná starostlivosť v Anglicku

Z kategórie:Zdravotná starostlivosť
Aktualizácia:9. September 2008
Ubytovanie v Londýne

Pekné a čisté domy, už od ₤65 týždenne.

Agentúra Mária

V roku 1946 vošiel do platnosti reformný zákon "National Health Service Act 1946", ktorý má za úlohu zabezpečovať zdravotnú starostlivosť pre každého občana Anglicka, Škótska, Walesu a Severného Írska, nezávisle na jeho príjme. Veľká Británia má tak od roku 1948 zriadený NHS - National Health Service, čo je verejný a bezplatný systém zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov Veľkej Británie.

NHS je financovaný formou priameho zdaňovania zo miezd. Financovanie zdravotníctva začínalo s rozpočtom £437 miliónov pre rok 1948 (v dnešnej hodnote okolo £9 miliárd) a rozrástlo sa do dnešných £94 miliárd mesačne.

National Health Service zamestnáva v celej Británii 1,5 milióna ľudí. Z toho len časť je lekársky kvalifikovaná. Patrí medzi nich 90.000 lekárov v nemocniciach, 35.000 všeobecných lekárov (General Practitioners - GP), 400.000 zdravotných sestier a 16.000 ľudí na prevádzku sanitiek. Viac ľudí priamo zamestnáva len armáda Čínskej ľudovej republiky, Wal-Mart a Indické železnice.

Základná zdravotná starostlivosť vo Veľkej Británii je pre občanov Británie vo väčšine prípadov zadarmo. To isté platí pre všetkých občanov Európskej Únie. V núdzových prípadoch potrebujete k návšteve pohotovosti len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Pre registráciu u všeobecného lekára (General Practitioners - GP) potrebujete navyše Proof of Address.

Výnimkami v bezplatnosti môžu byť napríklad zubná starostlivosť alebo starostlivosť o zrak, za ktoré od vás môžu pýtať poplatok pri vyšetrení. Za zubnú prehliadku zaplatíte od 1. apríla 2008 £16.20, za plombovanie zaplatíte £44.60 a v cenníku je ešte položka £198, ktorá obsahuje ostatné zložitejšie úkony u zubára (korunky, mostíky). Za kontrolu zraku zaplatíte od 1. apríla 2007 £19.32.

Lieky sú v Anglicku dotované, za každú položku na recepte od lekára tak zaplatíte £7,1. Niekedy sa môže stať, že liek stojí menej ako £7,1 - v lekárni zaň vtedy môžete zaplatiť aj menej, ak ho vezmete priamo, bez receptu.

Inštitúcie National Health Service:

  • GP /General practitioner/ - všeobecný lekár
  • A&E /Accident and emergency/ - pohotovosť
  • Hospital - nemocnica
  • Dentist - zubár
  • Opticians - očný lekár
  • Pharmacies (chemists) - lekáreň


Články v kategórií Zdravotná starostlivosť:
Ubytovanie v Londýne

Pekné a čisté domy, už od ₤65 týždenne.

www.AgenturaMaria.sk